تولید و راه اندازی اولین و تنها نرم افزار تخصصی جمع آوری ضایعات شناورها در ایران


 

شرکت رهیاب رایانه گستر (سهامی خاص) با همکاری شرکت پارسام گستر دریا (سهامی خاص) به عنوان ارایه دهنده تسهیلات بندری در کلیه بنادر استان هرمزگان اقدام به طراحی، تولید و عملیاتی سازی اولین و تنها نرم افزار تخصصی جمع آوری ضایعات شناورها تحت نام Clean Sea نموده است.
 
جمع آوری ضایعات شناورها به عنوان یکی از صنایع نوپا در حوزه صنایع دریایی کشور ایران در حال مطرح شدن می باشد. البته این صنعت مدتهاست که در سطح جهان در حال اجرا و بهره برداری است که خوشبختانه در کشور ایران نیز مورد توجه جدی و سازمان یافته ای قرار گرفته است. صنعت جمع آوری ضایعات شناورها بطور مشخص دو مقوله اصلی را در بر می گیرد. نخست، جلوگیری از آلودگی های دریایی و زیست محیطی و دوم بازیافت، استحصال و فرآوری مواد نفتی و سوختی ارزشمند از زباله های نفتی کلیه کشتی ها و شناورها. شناورهای هدف در این صنعت بدون هیچگونه محدودیتی کلیه کشتی های نفتی و غیر نفتی کانتینری و کالایی عظیم و قاره پیما (پاناماکس، پست پاناماکس و سوپر پست پاناماکس)، کشتی های مسافری، تفریحی، خدماتی دریایی و سایر شناورهای بزرگ و گوچک را در برمی گیرد. 
در تمام بنادر شرکت پیمانکار طرف قرارداد سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه جمع آوری ضایعات شناورها تحت عنوان Reception Facility Provider یا به عبارتی دیگر ارایه دهنده تسهیلات بندری شناخته می شود. مضاف بر اینکه به عنوان ارایه دهنده خدمات بندری می بایست نسبت به تهیه نرم افزار مورد نیاز با قابلیت انطباق با استانداردهای کنوانسیون مارپل اقدام نماید. 
 
در همین راستا شرکت رهیاب رایانه گستر (سهامی خاص) به عنوان یک شرکت مهندسی نرم افزار و ارایه دهنده خدمات تخصصی فناوری اطلاعات در حوزه لجستیک و اتوماسیون عملیات بندری در سطح کشور و با بیش از 17 سال سابقه، در راستای توسعه و تکمیل نرم افزارهای تخصصی بندری خود و با همکاری شرکت پارسام گستر دریا (سهامی خاص) به عنوان ارایه دهنده تسهیلات بندری در کلیه بنادر استان هرمزگان اقدام به طراحی، تولید و عملیاتی سازی نرم افزار تخصصی جمع آوری ضایعات شناورها تحت نام Clean Sea نموده است.
 
Clean Sea به عنوان اولین و تنها نرم افزار تخصصی جمع آوری ضایعات شناورها یا Port Reception Facility System در ایران، کلیه خدمات نرم افزاری مورد نیاز شرکتهای ارایه دهنده تسهیلات بندری را بر طبق استاندارهای و قوانین تدوین شده توسط سازمان جهانی دریانوردی IMO در قالب کنوانسیون مارپل MARPOL Convention فراهم می نماید. تولید و ارایه چنین نرم افزاری زمینه را برای ارایه تسهیلات استاندارد بندری طبق مصوبات IMO و کنواسیون مارپل در سطح بنادر جنوبی و شمالی کشور فراهم نموده و به دنبال آن افزایش جذب شناورهای خارجی، داخلی، دایمی و عبوری را موجب خواهد شد. 
 
برخی از قابلیتهای نرم افزار Clean Sea عبارتند از: 
1. درخواست تخلیه ضایعات از شناور Reception Request
2. ارسال دستورالمعل مارپل برای شناورها MARPOL Notification Form
3. برنامه ریزی انجام عملیات تخلیه توسط تیم عملیاتی Working Plan
4. عملیات تخلیه ضایعات شناورها Reception Delivery
5. عملیات آزمایشگاه Laboratory Operation
6. صدور صورت وضعیت عملیات Statement Of Fact
7. صدور صورتحساب ریالی و ارزی Invoice Calculation
8. امکان پرداخت آنلاین صورتحساب e-Payment برای شرکتهای نمایندگی کشتیرانی
و بسیاری قابلیتهای دیگر.