شرکت رهیاب رایانه گستر برای نخستین بار به عنوان شرکت تولید کننده محصولات دانش بنیان شناخته شد


شرکت رهیاب رایانه گستر با توجه به ماهیت دانش بنیان بودن فعالیت های خود و داشتن شرایط احراز، پس از ارزیابی در خرداد ماه 1395در زمره شرکت های تولیدی محصولات دانش بنیان در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری قرار گرفت. 

تعریف شرکت دانش بنیان بنا به قانون حمايت از شركتها و مؤسسات دانش بنيان و تجاري سازي نوآوريها واختراعات مصوب 1389 مجلس شوراي اسلامي، به مفهوم شركت يا موسسه خصوصي و يا تعاوني است كه به منظور هم‌افزايي علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، تحقق اهداف علمي و اقتصادی (شامل گسترش و كاربرد اختراع و نوآوري) و تجاري سازي نتايج تحقيق و توسعه (شامل طراحي و توليد كالا و خدمات) در حوزه فناوري هاي برتر و با ارزش افزوده فراوان به ويژه در توليد نرم‌افزارهای مربوطه تشکیل می‌شود. تعریف شرکت دانش بنیان بنا بر آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب1391 هيات وزيران، شرکتها و مؤسسات دانش بنیان که در زمینه گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل (طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فناوریهای برتر و با ارزش افزوده بالا فعالیت می نمایند، شرکت یا مؤسسه دانش بنیان محسوب می شوند که بر اساس آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان، شركت‌هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص‌هاي عمومي (شامل شرايط اعضاي هيأت مديره، كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا و يا خدمات دانش‌بنيان، و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در يكي از سه دسته شاخص هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند. با توجه به شاخص‌هاي اختصاصي ذكر شده در اين آيين‌نامه شركت‌هاي دانش‌بنيان در سه دسته ذیل طبقه بندی می شوند:
1. شركت‌هاي توليدكننده كالاهاي دانش‌بنيان
2. شركت‌هاي تحقيق و توسعه و خدمات طراحي مهندسي 
3. شركتهاي ارائه‌دهنده خدمات تخصصي دانش‌بنيان

لذا شرکت رهیاب رایانه گستر با توجه به ماهیت دانش بنیان بودن فعالیت های خود و داشتن شرایط احراز، پس از ارزیابی در خرداد ماه 1395در زمره شرکت های تولیدی محصولات دانش بنیان در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری به مدت 2 سال با معرفی محصولات زیر قرار گرفت: 
1. سامانه مدیریت پیام کوتاه
2. سامانه مدیریت عملیات پایانه های کانتینری (CONSOL)
3. سامانه مدیریت عملیات کشتیرانی فاروس (SAILING)

بطور کلی اهداف شرکت های دانش بنیان شامل موارد ذیل می باشد:
1. جذب و تبدیل ایده‌ها به محصول و مشاغل پایدار.
2. هم‌افزایی علم و ثروت (تجاری‌سازی علم و دانش).
3. تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشی و تحقیقاتی.
4. توانمندسازی دانش‌آموختگان به منظور ورود به فضای کسب‌وکار.
5. حمایت، هدایت و سمت‌دهی در جهت نوآوری‌ها و تولید فناوری‌های برتر.
6. ایجاد زمینه برای به‌کارگیری هرچه بیشتر توانمندی‌های دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی در جامعه.
7. ترغیب متخصصین، نوآوران، مخترعان، اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و واحدهای پژوهشی برای فعالیت‌های بیشتر در رفع نیازهای جامعه برای ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی.
8. تشویق بنگاه‌های اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی به بهره‌گیری از یافته‌های پژوهشی و فناوری‌های شکل یافته در مراکز پژوهشی.
9. ارتقای فرهنگ عمومی کارآفرینی

همچنین برخی از تسهیلات و امکاناتی که در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار خواهد گرفت عبارتند از: 
1. شرکتها و مؤسسات دانش بنیان جهت فعالیتهای ثبت اختراع، کسب فناوری ، دریافت حق امتیاز و نمونه سازی می توانند ازتسهیلات قرض الحسنه صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده نمایند .همچنین این شرکتها و مؤسسات جهت فعالیتهای تا قبل از تولید صنعتی از قبیل هزینه اولیه تجهیز کارگاه و آماده سازی خط تولید، طراحی صنعتی، انجام آزمون و رفع اشکال، تولید آزمایشی و بازاریابی و نیز تأمین سرمایه در گردش می توانند از منابع صندوق استفاده نمایند.
2. ارائه تسهیلات از محل صندوق نوآوری وشکوفایی در راستای حمایت از طرح ها وشرکت های دانش بنیان ببا نرخ سود کم .
3. معافیت مالیاتی درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش بنیان ناشی از قراردادها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان 
4. استفاده از معافیت پرداخت هزینه های عوارض و حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض صادراتی مؤسسات دانش بنیان 
5. اولویت استقرار در پارکهای علم و فناوری، مراکز رشد، مناطق ویژه علم و فناوری و مناطق ویژه اقتصادی 
6. اولویت واگذاری تمام یا بخشی از سهام مراکز ومؤسسات پژوهشی دولتی قابل واگذاری براساس ضوابط قانونی به شرکت های دانش بنیان 
7. اولویت در مناقصات قراردادهای پژوهشی، فناوری و تجاری سازی و عرضه کالاهای دانش بنیان ساخت داخل دستگاههای اجرایی 
8. تکلیف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درارائه فهرست نیازهای فناورانه، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز دستگاه های اجرایی خود به شرکتها ومؤسسات دانش بنیان
9. تسهیلات نظام وظیفه نخبگان فناور
10. امتیاز اضافه پخش تشویق آگهی های صدا و سیما

ضمن تبریک این موفقیت به خانواده بزرگ تایدواتر و رهیاب، موفقیت روز افزون تمامی همکاران و عزیزان را در مجموعه بزرگ تایدواتر، رهیاب و سایر شرکتهای گروه تایدواتر خاورمیانه را آرزومندیم.